czwartek, 17 września 2015

Morszczyn pęcherzykowaty... skarb z dna mórz


Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) to glon z grupy brunatnic występujący w Oceanie Spokojnym i Atlantyckim. Można go również spotkać w Morzu Bałtyckim i Morzu Białym. Osuszone plechy morszczynu mają zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza w niedoczynności tarczycy wywołanej brakiem jodu. Jest także źródłem witamin A, B1, B2 i C oraz makro- i mikroelementów: m. in.: miedzi, magnezu, manganu, cynku i wapnia. Morszczyn pęcherzykowaty reguluje pracę tarczycy, ma wpływ na przyśpieszenie przemiany materii, reguluje apetyt, powoduje również wydalanie nadmiaru wody, przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu i pomaga zwalczać zaparcia, przez co jest szczególnie przydatny do leczenia otyłości. Zawarte w morszczynie polisacharydy mogą stymulować pracę układu odpornościowego i zwalczać infekcje. 

Kolejnym zastosowaniem morszczynu jest jego działanie przy bólach reumatycznych i artretycznych stawów, posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przyśpiesza również gojenie się ran. Stosowany bywa nawet w leczeniu raka okrężnicy i odbytnicy. 

1-2 łyżeczki świeżej lub suszonej plechy morszczynu zaparzamy szklanką wrzącej wody. Możemy spożyć ją jak zupę lub po posiekaniu dodawać jako przyprawę do zup i sosów.

3 komentarze:

  1. Hm. Fajny i ciekawy wpis :) Mała pomyłka zaszła w mikroelementach, gdyż wapń i magnez zaliczamy do makroelementów, natomiast pozostałe składniki mineralne tj. miedź, mangan oraz cynk to składniki mineralne, które należą do mikroelementów. :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za czujność. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam, ze morszczyn pęcherzykowaty dobrze reguluje poziom jodu i przez to wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Czy ktoś już może miał okazje przetestować ten środek na sobie i potwierdzić jego działanie? Tutaj troszkę więcej o tym produkcie. Pozytywnych właściwości rzeczywiście ma bardzo dużo, ciekawa jestem czy faktycznie działa tak jak jest to opisane.

    OdpowiedzUsuń