Od wieków w medycynie ludowej wykorzystywano cebulę. Nasi przodkowie sokiem z cebuli leczyli kaszel. 2-3 cebule drobno kroimy, dodajemy pół szklanki miodu i pozostawiamy na 3-4 godziny. Pijemy kilka razy dziennie po łyżeczce soku. Mikstura taka działa bakteriobójczo, oczyszczająco i ułatwia odkrztuszanie. W walce ze stanami zapalnymi dróg oddechowych pomaga napar z korzenia prawoślazu, który bogaty jest w wiele cennych substancji śluzowych. Zawarte w nim składniki powlekają gardło, nawilżają krtań i struny głosowe, ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą kaszel. W leczeniu różnych dolegliwości, m.in. suchego kaszlu, możemy sięgnąć po korzeń imbiru, który od wieków stosowany jest w medycynie azjatyckiej. Dodajemy go do herbaty – najlepiej zielonej lub przygotowujemy wywar. Kawałek korzenia imbiru zalewamy 0,5 l wody i gotujemy około 20 minut. Dosładzamy sokiem malinowym lub miodem, pamiętając żeby temperatura płynu nie przekraczała 30 stopni. Pijemy rano i wieczorem po szklance.
Jednym z najstarszych środków leczniczych, znanych już w starożytności, jest siemię lniane. Stosowano je przy rozmaitych dolegliwościach, również przy suchym kaszlu. Łyżkę siemienia zalewamy szklanką wody i gotujemy około 10 minut. Po wystudzeniu do temperatury 30 stopni dodajemy łyżkę miodu. Stosujemy 2 razy dziennie.
Imponujące właściwości lecznicze wykazuje anyż. Ta słodka przyprawa, dzięki dużemu stężeniu olejków eterycznych i innych cennych substancji, skutecznie łagodzi dolegliwości związane z infekcjami dróg oddechowych, również z suchym kaszlem. Wystarczy „wzmocnić“ herbatę anyżem albo dodać go do miodu – na mały słoiczek dwie łyżki nasion.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz