niedziela, 17 maja 2015

Akacja... jej aromatyczne leczące kwiaty



Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), czyli akacja pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona w 1601 roku przez  francuskiego ogrodnika Jeana Robina. Rośnie na nieużytkach, w lasach i parkach. Ze względu na niewielkie wymagania glebowe sadzona jest na nasypach i zboczach, które umacnia i chroni przed osypywaniem. Surowcem zielarskim są jedynie kwiaty, które dość rzadko używane są w ziołolecznictwie. Zawierają olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne, cukry oraz garbniki. Reszta rośliny jest trująca. Świeże kwiaty możemy wykorzystać do sporządzenia smacznej nalewki, konfitury czy placków. Napar z kwiatów stosujemy w stanach zapalnych nerek i dróg moczowych, w niewydolności krążenia oraz w schorzeniach reumatycznych i stanach ogólnego wyczerpania. Napary polecane są dla alergików.

Napar z kwiatów
Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Pijemy po szklance naparu 2 razy dziennie.

Nalewka na kwiatach
Szklankę świeżych płatków robinii akacjowej zalewamy sokiem z 1 cytryny, mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Następnie zalewamy je 0,5 l spirytusu i odstawiamy na 3 tygodnie w ciepłe słoneczne miejsce, mieszając drewnianą łyżką od czasu do czasu. Nalewkę filtrujemy, dodajemy roztwór sporządzony z 1/2 szklanki jasnego miodu (najlepiej akacjowego) i 300 ml wody, po czym odstawiamy na 2 dni i ponownie filtrujemy. Nalewka pomaga na stres, w stanach zapalnych nerek oraz przy kłopotach z krążeniem.

Konfitura z płatków robinii
2 szklanki świeżych płatków zalewamy sokiem z 1 cytryny, dodajemy 2 szklanki cukru i ucieramy drewnianą pałką aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.  
Konfiturę możemy wykorzystać do ciasta i deserów.

2 komentarze:

  1. Super opisane, ciekawie :) Akacja również jest dobra na wrzody żołądkowe, gdyż obniża poziom kwasów żołądkowych. Pozdrawiam !
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Powiem szczerze, że chodziło mi przede wszystkim o najważniejsze działanie ziółka. Ale dobrze wiedzieć o mniej znanych właściwościach roślin leczniczych. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń