środa, 10 czerwca 2015

Tatarak zwyczajny... zapomniane "ziółko"


Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) pochodzi z południowej i wschodniej Azji. W Polsce występuje na mokradłach i brzegach wód. Znany był w XVI wieku, gdyż pisze o nim Marcin z Urzędowa, polski botanik, zielarz i lekarz. Surowcem leczniczym jest kłącze zawierające olejki eteryczne, garbniki, związek goryczkowy, śluz, cholinę, kwasy organiczne, węglowodany, witaminę C i sole mineralne. Tatarak pobudza trawienie, działa uspokajająco, rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwreumatycznie i przeciwbakteryjnie. Kłącze znajduje zastosowanie w przewlekłych zaburzeniach trawiennych połączonych z brakiem apetytu, pomocniczo w chorobie wrzodowej, w stanach wyczerpania nerwowego i bezsenności. Zewnętrznie stosuje się go przy wypadaniu włosów, zapaleniu jamy ustnej i gardła. Olejek tatarakowy stosuje się w bólach reumatycznych i do kąpieli uspokajających.

Olejek tatarakowy
1-4 krople na kostkę cukru przed jedzeniem jako pobudzający trawienie.

Odwar
2 łyżki kłączy zalewamy 0,5 l wody i gotujemy na małym ogniu 2-3 minuty. Stosujemy do płukania włosów, szczególnie przy łupieżu i łojotokowym zapaleniu skóry. Pamiętajmy, że odwar z tataraku lekko rozjaśnia włosy. Odwaru możemy używać również do kąpieli.

2 komentarze:

  1. Fajny wpis na temat tego ziółka. Dobry też jest na wzdęcia :D Nawet do alkoholi dodaje się kłącze tej rośliny do aromatyzowania. Nie można w nadmiernych ilościach go spożywać, gdyż zawiera w sobie beta-azaron. Ma nawet właściwości halucynogenne. Podobno odstrasza też owady.
    Serdecznie Pozdrawiam ! :)

    Patryk - blog Świat Gastronomii

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam o tym, że dodaje się do aromatyzowania alkoholi. Jestem ciekawa smaku takiego specyfiku. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń