czwartek, 12 lutego 2015

Dziurawiec zwyczajny... o nadzwyczajnych właściwościach


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną o wyjątkowych właściwościach leczniczych, która występuje w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz w północnej Afryce. Nie wymaga specjalnych warunków glebowych. Rośnie na łąkach, polanach, w zaroślach i przydrożach. Wszechstronne właściwości lecznicze dziurawca znane były już od starożytności. Grecki lekarz Dioskurides zalecał stosowanie go na oparzenia i ischias. Lecznicze działanie tego ziółka doceniał również Hipokrates. W średniowiecznej medycynie klasztornej dziurawiec należał do najważniejszych ziół stosowanych w leczeniu melancholii, a także chorób układu pokarmowego. Dziurawiec zwyczajny zawiera wiele substancji o różnych właściwościach leczniczych, m.in. olejek eteryczny, hiperycynę, garbniki, flawonoidy, glikozyd. Surowcem leczniczym jest ziele oraz kwiaty. Dziurawiec ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, żółciopędne i wzmacniające system nerwowy. Stosowany wewnętrznie pomaga w złagodzeniu stanów depresyjnych i lękowych, a także poprawia trawienie i wspomaga pracę wątroby. Do stosowania zewnętrznego wykorzystuje się olejek z dziurawca, który skutecznie pomaga w leczeniu oparzeń, odmrożeń, owrzodzeń żylakowych, zranień i reumatyzmu.

Uwaga! Dziurawiec powoduje uczulenie na promieniowanie słoneczne, więc najlepiej stosować go jesienią, zimą i wczesną wiosną. Kuracji dziurawcem nie należy stosować dłużej niż przez 3 miesiące. 

Nalewka na kwiatach
10 dag świeżych kwiatów dziurawca zalewamy w słoju 0,5 l 70% wódki zrobionej ze spirytusu, zakręcamy i odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce. Po tym czasie nalewkę filtrujemy, dodajemy 1/3 szklanki płynnego miodu i po dokładnym wymieszaniu zlewamy do butelek. Nalewka taka działa uspokajająco i antydepresyjnie. Zalecana jest także w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych, żołądka i jelit.  Łagodzi również migrenowe bóle głowy.

Właściwości uspokajające i antydepresyjne mają tylko preparaty sporządzone na bazie alkoholowego wyciągu z dziurawca, ponieważ jeden ze związków tego ziółka rozpuszcza się jedynie w alkoholu.

 Olej z kwiatów
10 dag świeżych kwiatów dziurawca wkładamy do małego garnka, dodajemy 2 łyżeczki spirytusu, mieszamy i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie dolewamy 0,5 l oliwy z oliwek, a garnek wstawiamy do większego wypełnionego wodą. W takiej kąpieli wodnej, ciągle mieszając, podgrzewamy oliwę do momentu aż zabarwi się na intensywnie czerwony kolor. Następnie przecedzony płyn rozlewamy do ciemnych butelek i przechowujemy szczelnie zamknięty w chłodnym miejscu. Olej z kwiatów dziurawca jest doskonałym lekiem na oparzenia I i II stopnia, odmrożenia, owrzodzenia żylakowe, ropiejące rany i egzemy. Można go także stosować do masażu przy bólach kręgosłupa i mięśni, przy nerwobólach, a szczególnie w przypadku półpaśca i obrażeń wysiłkowych. Natomiast olejowy macerat z dziurawca z dodatkiem kwiatów nagietka przyspiesza gojenie ran po cesarskim cięciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz