piątek, 20 lutego 2015

Świetlik łąkowy... zbawienne lekarstwo dla oczu


Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana Hayne) występuje na terenie całej Europy. W Polsce jest rośliną pospolitą. Surowcem leczniczym jest ziele stosowane od dawna, które uważano za ziółko uzdrawiające oczy. Świetlik zawiera wiele substancji, m.in. garbniki, żywicę, olejek eteryczny, sole mineralne bogate w miedź i mangan oraz kwasy fenolowe. Obecnie  stosowany jest przeważnie zewnętrznie. Używa się go do leczenia alergicznych i bakteryjnych zapaleń spojówek. Kwasy w nim zawarte uszczelniają naczynia krwionośne oczu i zapobiegają krwawieniom z naczyń siatkówki. 

Świetlik jest cenny dla ludzi, których oczy są nadwrażliwe na promienie słoneczne. Przynosi również ulgę  w przypadkach zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle czy długim oglądaniu telewizji. Wodny wyciąg z ziela świetlika łąkowego przynosi ulgę ludziom cierpiącym na zespół suchego oka. Odwar z tego ziółka można stosować również w chorobach żołądka i wątroby, w zaburzeniach trawienia oraz w kolce jelitowej. Przede wszystkim jednak jest to lek skuteczny w chorobach oczu. Profilaktycznie stosuje się go przeciw zaćmie lub w jej początkach. Picie naparu ze świetlika łąkowego dwa razy dziennie wpływa na poprawę ostrości widzenia oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom. W przypadku jęczmienia oka z ziela świetlika przygotowujemy kataplazmy.  

Odwar:
Łyżkę ziela świetlika zalewamy szklanką wody i   nie dopuszczając do wrzenia – ogrzewamy pod przykryciem przez pół godziny. Stosujemy do okładów, płukania i przemywania oczu.

Kataplazmy:
3 łyżki ziela zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy do jego maceracji, a następnie ciepłe jeszcze ziele owijamy w płótno i przykładamy do oczu przez 10-15 minut. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz