wtorek, 9 grudnia 2014

Kozieradka... lecznicze nasiona


Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum), inaczej zwana bożą krówką i koniczyną grecką to roślina, która występuje niemal na całym świecie. Jest jedną z najstarszych roślin znanych w medycynie. Cenił ją już Hipokrates. Znana była również w starożytnym Egipcie. Słynny papirus Ebersa podaje przepis na wykorzystanie oleju z jej nasion do pielęgnacji ciała. Egipcjanki wykorzystywały te receptury, na przykład przygotowując maść wygładzającą skórę. Chińczycy napar z kozieradki stosowali przy bólach brzucha i niestrawności, do leczenia impotencji, a także dolegliwości w okresie klimakterium. W Polsce kozieradka znana jest od wieku XVI. Surowcem zielarskim są nasiona – niezwykle cenne ze względu na dużą zawartość śluzu, a także białka, tłuszczu i śladowych ilości olejku eterycznego, saponin, flawonoidów, witamin A, B, C, D, F i PP, choliny, lecytyny i soli mineralnych. 


Początkowo kozieradka stosowana była przede wszystkim do użytku zewnętrznego. Ze względu na dużą zawartość śluzu ma właściwości regenerujące skórę. Korzystnie wpływa na gojenie się ran, owrzodzeń, oparzeń i odmrożeń, a nawet odleżyn.
Wyciągi z nasion kozieradki mają właściwości osłaniające błonę śluzową jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. Pobudzają wydzielanie soków żołądkowych oraz usprawniają pracę trzustki i wątroby. Poprawiają również metabolizm i regulują rytm wypróżnień. Wykorzystuje się również jej właściwości uszczelniania ścianek naczyń krwionośnych i pobudzania czynności krwiotwórczych szpiku kostnego. Kozieradka wzmacnia również organizm i podnosi jego odporność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz