wtorek, 2 grudnia 2014

Fiołek wonny... pięknie pachnące lekarstwo


Fiołek wonny (Viola odorata) w stanie dzikim występuje w Europie, w zachodniej Azji i północnej Afryce. W Polsce rośnie na leśnych polanach, łąkach, w ogrodach i parkach. W średniowieczu benedyktyni używali fiołka wonnego do leczenia chorób oczu, a od XVI wieku stosowano go na wszystkie choroby związane z gorączką. Kwiaty fiołka wonnego stosujemy przy zapaleniu oskrzeli, anginie, astmie oraz suchym kaszlu. Ze względu na właściwości dezynfekujące napar z fiołka wonnego pomaga również w chorobach skóry. Można go stosować zarówno do picia, jak i do przemywania skóry.

Syrop z kwiatów
30 dag świeżo zebranych kwiatów fiołka wonnego skrapiamy sokiem z 1 cytryny, mieszamy drewnianą łyżką i odstawiamy na godzinę. Następnie zalewamy 5 szklankami zimnej wody, dodajemy pokrojoną w plastry cytrynę i odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie roztwór doprowadzamy do wrzenia i zostawiamy pod przykryciem na 24 godziny. Następnego dnia płyn filtrujemy, dodajemy 75 dag cukru i gotujemy tak długo, aż uzyskamy gęsty syrop. Pod koniec gotowania dolewamy 100 ml soku z czarnego bzu. Gorący syrop przelewamy do butelek. Zażywamy łyżkę płynu 3 razy dziennie. Syrop po otwarciu przechowujemy w lodówce. 

Nalewka z kwiatów
30 dag kwiatów fiołka wonnego wkładamy do słoja, dodajemy 25 ml soku z cytryny, mieszamy drewnianą łyżką i odstawiamy na godzinę. Później kwiaty zalewamy 0,5 l 70% wódki zrobionej ze spirytusu, słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 dni. Po tym czasie roztwór filtrujemy przez gazę, dodajemy ciepły syrop przygotowany z 2 szklanek wody i 50 dag cukru oraz 25 ml soku z czarnego bzu. Nalewkę przelewamy do butelek i odstawiamy, aby dojrzała. Nalewka fiołkowa im dłużej stoi, tym jest skuteczniejsza. Używamy po łyżce płynu 2 razy dziennie.


Napar
Łyżkę suszonych kwiatów fiołka wonnego zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut.

Napar ma właściwości czyszczące krew. Wskazany jest dla dzieci w okresie rekonwalescencji po przebytej szkarlatynie czy odrze. Naparu używa się również do przemywania chorobowo zmienionej skóry. 

Olej fiołkowy
Garść świeżo zebranych kwiatów fiołka zalewamy szklanką tłoczonego na zimno oleju migdałowego i pozostawiamy w słonecznym miejscu na 6 tygodni. Po tym czasie odcedzamy. Olej fiołkowy zachowuje termin przydatności do spożycia od 4 do 6 miesięcy. Wykazuje właściwości kojące i łagodzące, więc stosowany jest do pielęgnacji skóry dziecka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz