sobota, 29 listopada 2014

Brzoza brodawkowata... na choroby reumatyczne


Brzoza brodawkowata (Betula pendula) występuje na terenie całej Polski, rośnie na glebach suchych i piaszczystych. Surowcem zielarskim są liście, pączki, kora, sok oraz huba brzozowa. Suszone liście brzozy stosuje się w chorobach nerek i układu moczowego, chorobach bakteryjnych, zapalnych oraz w dolegliwościach reumatycznych. Roślina działa moczopędnie, reguluje trawienie, ma właściwości odkażające i wzmacniające. Oczyszcza wątrobę, leczy trądzik oraz przyspiesza porost włosów.

Wino z liści brzozowych
Szklankę młodych, świeżych liści brzozy i pęczek natki pietruszki płuczemy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka. Wlewamy litr wytrawnego wina gronowego, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na bardzo małym ogniu przez 15 minut. Po tym czasie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy pod przykryciem na 2-3 godziny. Następnie przecedzamy, dodajemy szklankę miodu i ogrzewamy do temperatury około 30 stopni. Ciepły płyn rozlewamy do butelek i przechowujemy w chłodnym miejscu. Pijemy pół szklanki 3 razy dziennie przed posiłkami. Wino jest doskonałe na „przepłukanie” nerek i co się z tym wiąże, skutecznie usuwa z organizmu szkodliwe substancje przemiany materii. 

Maść brzozowa
250 g smalcu wieprzowego lub gęsiego rozpuszczamy w garnku wstawionym do innego garnka z wodą, wrzucamy szklankę świeżych lub suszonych liści brzozy i łyżkę kwiatów wiązówki błotnej. Do mieszania używamy drewnianej łyżki. Gotujemy na małym ogniu przez 5 godzin, po czym odstawiamy do wystygnięcia. Następnego dnia czynność powtarzamy. Całość przecedzamy przez gazę, a zioła wyciskamy. Gotowy preparat przelewamy do wyparzonych słoiczków i odstawiamy do zastygnięcia. Maścią smarujemy stawy w chorobie reumatycznej czy zmianach gośćcowych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz