Rozmaryn lekarski stosujemy nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Napar z liści stosujemy do przemywania skóry, gdyż działa antybakteryjnie. Stosowany do kąpieli pomaga w leczeniu reumatyzmu i rozluźnia bolące mięśnie. Natomiast inhalacje z rozmarynem pomagają pozbyć się kataru oraz leczą chore zatoki. Właściwości antybakteryjne tego aromatycznego ziółka wykorzystywane są nie tylko w leczeniu stanów zapalnych skóry, ale i przy trudno gojących się ranach.
Napar do kąpieli:
2-3 łyżki liści zalewamy 0,5 l gorącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 30 minut do naciągnięcia. Napar dodajemy do kąpieli, która nie może trwać dłużej niż 20 minut.
2-3 łyżki liści zalewamy 0,5 l gorącej wody, przykrywamy i odstawiamy na 30 minut. Włosy wielokrotnie polewamy chłodnym naparem. Do włosów jasnych stosujemy napar z rumianku.
Nalewka na porost włosów, również przy łupieżu i łojotoku:
Bierzemy 50 g liści rozmarynu, 35 g korzenia pokrzywy i 25 g korzenia łopianu. Zioła zalewamy 0,5 l spirytusu i odstawiamy w ciemne miejsce na 3 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsamy butelką. Przecedzamy. Płyn stosujemy do nacierania skóry głowy.
Napar walczący z siwizną:
Bierzemy po 1 łyżce liści rozmarynu i szałwii oraz 5 torebek czarnej herbaty. Zalewamy gorącą wodą, przykrywamy i zostawiamy na cały dzień do naciągnięcia. Po umyciu włosów do końcowego płukania stosujemy przygotowany wcześniej napar. Musimy jednak uważać, żeby przy tym nie zabrudzić ubrania. Płukankę powtarzamy kilkakrotnie, żeby uzyskać pożądany efekt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz