sobota, 7 marca 2015

Ślaz dziki... dla małych dzieci i ludzi starszych



Ślaz dziki (Malva sylvestris) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a występuje w Europie, większej części Azji i w Afryce północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą, którą spotyka się w miejscach nasłonecznionych w rowach i przy drogach, w lesie i na łące. Surowcem zielarskim jest kwiat, liście oraz korzenie. Kwiat ślazu jest jednym z surowców roślinnych, które można stosować u małych dzieci i niemowląt. Jest skuteczny w leczeniu nieżytu nosa i stanów zapalnych dróg oddechowych. Śluz zawarty w roślinie przechodzi do naparu i powleka błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani chroniąc je przed podrażnieniem, łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie. Herbatki ze ślazu łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe, działają przeciwbiegunkowo oraz pomagają w nieżytach dróg moczowych. 

Ślaz dziki możemy stosować również zewnętrznie w postaci okładów na rany, wrzody i egzemy, a także do płukania jamy ustnej i gardła oraz do irygacji przy upławach i do kąpieli w schorzeniach skórnych. Ślaz stosuje się często w mieszankach z innymi ziołami. 

Napar
Łyżeczkę świeżych lub suszonych liści i kwiatów oraz startego korzenia zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 3 minuty. Pijemy małymi łykami. Herbatka taka pomaga w zapaleniu oskrzeli i w zaburzeniach snu.

Napar z kwiatów
1-2 łyżki kwiatów zalewamy 350 ml wrzącej wody i odstawiamy na 15 minut. Pijemy po jedzeniu 3 razy dziennie po 1/8 szklanki naparu. Stosujemy w suchym kaszlu i chrypce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz