poniedziałek, 9 marca 2015

Stokrotka pospolita... mała roślinka o dużych możliwościach


Stokrotka pospolita (Bellis perennis) występuje w Europie oraz w Azji zachodniej. W Polsce jest rośliną pospolitą rosnącą na łąkach, trawnikach i w przydomowych ogródkach. Jej właściwości lecznicze znane są od wieków. W średniowieczu stosowano stokrotkę do leczenia ran i stłuczeń oraz zapalenia płuc. Surowcem zielarskim są kwiaty oraz liście. Stokrotkę stosuje się jako środek przeciwgorączkowy i ogólnie wzmacniający. Korzystnie wpływa na pracę wątroby, żołądka i jelit. Napar z ziela stokrotki obniża ciśnienie krwi oraz przeciwdziała miażdżycy. Poleca się go również przy złej przemianie materii oraz jako środek pomocniczy w kuracji zapalenia stawów i moczopędny przy kamicy nerkowej.  

Kwiaty stokrotki wykorzystywane są również do kąpieli i okładów jako środek przeciwzapalny. Jest to lek skuteczny przy uszkodzeniach głębiej położonych tkanek, również po operacjach. "Ziółko" to przyśpiesza proces gojenia ran, zapobiega infekcjom, likwiduje bolesność w miejscu zranienia i łagodzi bóle po przecięciu nerwów. Stokrotka dzięki właściwościom bakteriobójczym i przyśpieszającym gojenie jest cenną rośliną wykorzystywaną w kosmetyce. Maseczki z kwiatów polecane są przy trądziku, siniakach i egzemach. Kąpiele z dodatkiem naparu ze stokrotki działają wzmacniająco na skórę, likwidują obrzęki i uszczelniają kapilary. 

Napar
Łyżeczkę kwiatów stokrotki pospolitej zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 15-20 minut. Pijemy pół szklanki naparu 2- razy dziennie.

Kąpiel
Mieszankę ziół – po 20 g kwiatów stokrotki i nagietka, ziela krwawnika, liścia szałwii i babki lancetowatej  zalewamy 2 l wody, zagotowujemy i podgrzewamy na małym ogniu prze 2 minuty. Odwar wlewamy do wanny. Woda nie powinna przekraczać 38 stopni C. Kąpiel, która nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, ma działanie odtruwające i oczyszczające. 

1 komentarz: