sobota, 28 marca 2015

Kminek zwyczajny... na lepsze trawienie


Kminek zwyczajny (Carum carvi) pochodzi z Afryki. W Polsce rośnie na łąkach, polanach leśnych i w rowach. Powszechnie uprawiany jest w całej Europie, Afryce północnej oraz w Stanach Zjednoczonych. Kminek zwyczajny należy do najstarszych znanych przypraw. Wykopaliska wykazują, że był znany już w epoce neolitu. W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie stosowany był jako środek ułatwiający trawienie potraw z nasion roślin strączkowych. W Europie  średniowiecznej uważano kminek za zioło czarodziejskie, które noszone w woreczku na piersiach chroniło przed czarami i złym urokiem. Surowcem leczniczym są owoce zawierające olejek eteryczny, kwasy tłuszczowe, garbniki, flawonoidy i witaminę C. Kminek zwyczajny wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń trawienia, szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku. Związki zawarte w owocach usprawniają pracę przewodu pokarmowego, zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach, poprawiają trawienie, znoszą wzdęcia oraz hamują rozwój niektórych bakterii. Kminek stosowany jest także w dolegliwościach wątrobowych, bowiem zwiększa wydzielanie żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Posiada również działanie moczo- i mlekopędne. 

Napar
Łyżeczkę zgniecionych owoców zalewamy szklanką wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut.  Pijemy 1/3 szklanki po posiłkach.

Zamiast naparu możemy spożywać kminek zmiażdżony z dodatkiem majeranku popijając wodą ½ łyżeczki  ziół. 

2 komentarze:

  1. Fantastyczne rady, Twój blog jest bardzo pomocny!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie to cieszy, że mogę podzielić się w sumie prostymi, ale skutecznymi metodami utrzymywania zdrowia i leczenia. Pozdrawiam i zapraszam do owiedzin

    OdpowiedzUsuń