wtorek, 21 października 2014

Czosnek niedźwiedzi... niestety prawie zapomniany


Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) ma błyszczące, zielone liście, które przypominają pokrojem liście konwalii. Rośnie dziko na terenie Europy, w Turcji i na Kaukazie, w Kazachstanie i w Chinach. W wielu częściach Azji występuje w kilku odmianach i jest tam traktowany jako jedna z podstawowych przypraw. W Kazachstanie występuje w górach Tien-szan, gdzie uważany jest za antidotum na wszelkie dolegliwości. W Chinach występuje pod nazwą niebiański czosnek. W Polsce powszechnie występuje na południu kraju, w terenach górzystych i w dolinach rzek. To prawdziwy cud natury, pierwsza naturalna nowalijka, która pojawia się już w marcu. Znajdziemy ją nad rzekami, w dobrze naświetlonych miejscach. Czosnek niedźwiedzi lubi lasy bukowe, o lekko podmokłym podłożu. Jest wytrzymały na zmiany temperatury, jednak po zerwaniu szybko należy go spożyć albo przetworzyć. Od niepamiętnych czasów spożywany był w naszej strefie klimatycznej w okresie tzw. przednówka i od wieków traktowany jako skuteczny lek przeciwko przeziębieniom oraz jako bomba witaminowa. Niestety w Polsce czosnek niedźwiedzi jest prawie zupełnie zapomniany, na skutek fascynacji syntetycznymi tabletkami i antybiotykami. A trudno policzyć, ilu mieszkańcom przez wiele pokoleń ratował życie i zdrowie, nie tylko w bardzo trudnym okresie przedwiośnia. 
Czosnek niedźwiedzi cieszy się obecnie olbrzymią popularnością w Niemczech, Austrii oraz w Szwajcarii. Wielu niemieckich zielarzy i lekarzy opisywało go w wieku XX jako jedną z najzdrowszych roślin leczniczych na świecie. No cóż,  syntetyczne lekarstwa wyparły tego naturalnego “uzdrowiciela”. Aż... wreszcie został doceniony! Został… rośliną roku, roku 1992, właśnie ze względu na swoje lecznicze właściwości. 
Dodatkowym argumentem za tym, że czosnek niedźwiedzi to “sama ekologia” jest fakt, że jako naturalna nowalijka nie przyjmuje nawozów sztucznych.  Zawiera duże ilości aktywnej siarki, wytwarza niezwykle silne enzymy, które powodują odtrucie organizmu i wydalenie z niego wszelkich związków toksycznych, również metali ciężkich, pestycydów oraz herbicydów. Czosnek niedźwiedzi jest najbogatszą w aktywne związki siarki rośliną na świecie, a ten uprawiany czosnek ma ich siedem razy mniej! 
Od wieków czosnek niedźwiedzi stosowany jest jako skuteczny środek do likwidacji pasożytów w organizmie, w najzdrowszy z możliwych sposobów. Jest też światowym liderem w produkcji adenozyny, związku organicznego, odpowiedzialnego za istotne procesy biochemiczne w organizmie. Zawiera również selen wraz z witaminami C, E oraz A. Jest również prawdziwym skarbem dla palaczy, którzy nie potrafią zwalczyć nałogu. Jako odtruwacz organizmu, wytwarza śluz w oskrzelach i skutecznie oczyszcza górne drogi oddechowe. 
Czosnek niedźwiedzi to jedna z najskuteczniejszych roślin, zwalczająca choroby nowotworowe za sprawą adenozyny. Ma działanie naturalnego antybiotyku i przoduje w zwalczaniu bakterii chorobotwórczych. Potrafi zniszczyć drożdżaka w przewodzie pokarmowym. Jest znakomitym środkiem rozrzedzającym krew, zapobiegającym wylewom i miażdżycy, zapobiega sklejaniu się płytek krwi oraz obniża cholesterol. Stosowany jest w leczeniu anemii, ponieważ posiada duże ilości żelaza. Korzystnie wpływa na zapobieganie arytmii serca, jak i innych chorób sercowych. Jest zbawienny dla przewodu pokarmowego, gdyż wspomaga trawienie. Potrafi eliminować niekorzystne związki, które są zawarte w wysoko przetwarzanych produktach żywnościowych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz