środa, 22 października 2014

Żurawina... jej magiczna moc


Żurawina (właśc. Vaccinium sect. Oxycoccus). 



W Polsce występują dwa jej gatunki, które dostarczają owoców służących do wyrobu różnych przetworów: północnoamerykańska żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) i żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus). Naturalnym środowiskiem dla żurawiny są torfowiska i to specyficzne podłoże sprawia, że posiada ona liczne właściwości lecznicze. W jej owocach gromadzą się w dużym stężeniu substancje o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych (proantocyjanidyny), które m.in. chronią wątrobę, obniżają poziom cukru we krwi czy wzmagają siłę skurczu mięśnia sercowego.



Żurawina była i jest stosowana na przeziębienia, anginy, problemy z żołądkiem czy pęcherzem moczowym. Jednak najbardziej znany jest jej korzystny wpływ na układ moczowy. Po raz pierwszy wykazano ów związek w 1840 roku. Współczesne badania naukowe jednomyślnie potwierdzają, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, i dzięki temu jest skuteczna w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry oraz wrzodami żołądka. Jest bogatym źródłem witaminy A, C i witamin z grupy B. Najwięcej substancji odżywczych i leczniczych zawierają świeże owoce, które dostępne są od października aż do stycznia. Można je przechowywać w lodówce nawet 3 miesiące. Natomiast owoce suszone swoje właściwości zachowują nawet przez kilka lat. Żurawina dobrze znosi również wysokie temperatury, więc gotowanie nie niszczy w niej związków bakteriobójczych.

W żurawinie zawarte są flawonoidy, które zapobiegają chorobom serca: powstrzymują tworzenie się zakrzepów i mają korzystny wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Żurawina zapobiega również utlenianiu się cholesterolu, a cierpkie w smaku jej jagody zawierają sporo cytrynianów, które ograniczają powstawanie złogów szczawianowo-wapniowych. Dlatego też regularne picie soku żurawinowego pozwala nie tylko zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, ale także rozpuszczać je. Żurawina ma działanie antybakteryjne i zwalcza infekcje dróg moczowych. Hamuje również przyleganie bakterii E.coli do ścian komórkowych dróg moczowych, ogranicza ich namnażanie i ułatwia wydalanie. Podobnie działa na bakterie Helicobacter pylori, które odpowiadają za powstawanie wrzodów w przewodzie pokarmowym oraz na drobnoustroje wywołujące próchnicę, choroby dziąseł oraz przyzębia. Zawarte w żurawinie substancje działają na zęby jak teflon, tworząc powłokę utrudniającą przyleganie bakterii do szkliwa i infekowanie dziąseł. Naukowcy przekonują, że bioflawanoidy z żurawiny zapobiegają powstawaniu zakrzepów i rozszerzają naczynia krwionośne oraz mają pozytywny wpływ na poziom dobrego cholesterolu HDL. Natomiast przeciwutleniacze chronią  organizm przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników, zapobiegając niektórym nowotworom. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz