sobota, 25 października 2014

Rumianek... pięknie pachnące ziółko


Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to jedna z najstarszych i najbardziej znanych roślin leczniczych o wielostronnych zastosowaniach. W stanie dzikim występuje w Europie oraz na Uralu, na Kaukazie, w Azji Mniejszej, Iranie, Afganistanie i w Indiach. Można go znaleźć również w Ameryce Północnej i w Australii. Surowcem zielarskim są koszyczki rumianku. Gdy sami chcemy się w nie zaopatrzyć to pamiętajmy, że najlepiej zbierać je na początku kwitnienia, w słoneczne dni, w godzinach popołudniowych, gdyż wówczas rośliny zawierają najwięcej substancji czynnych. Koszyczki rumianku zawierają przede wszystkim olejek eteryczny, w którego skład wchodzi głównie chamazulen oraz bisabolol. Rumianek zawiera również flawonoidy, kumaryny, terpeny, kwasy organiczne, cholinę, śluzy i sole mineralne, przede wszystkim magnez.

Łyżkę kwiatów rumianku zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Następnie przecedzamy i pijemy: przy bólach brzucha, zaburzeniach trawienia, podenerwowaniu i problemach ze snem. 


Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi bóle, neutralizuje toksyny bakteryjne, pobudza przemianę materii w skórze i uspokaja. Stosuje się go wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka oraz jelit. Natomiast zewnętrznie rumianek stosuje się przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, alergiach skórnych, stanach zapalnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji).

Inhalacja naparem to pomoc w okresie zwiększonego ryzyka zachorowalności na grypę. Pomaga pokonać katar, przeziębienie i zapalenie zatok. Od czasu do czasu również warto wykonywać inhalacje po to, aby przyśpieszyć regenerację cery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz