czwartek, 8 stycznia 2015

Rokitnik zwyczajny... wyjątkowe właściwości lecznicze


Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) występuje w Europie i Azji przede wszystkim na wybrzeżach morskich. Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe, odporna jest na suszę i mróz. W Polsce rośnie na wydmach nad Bałtykiem tworząc gęste zarośla. Surowcem leczniczym są owoce, liście i pestki rokitnika. W miąższu owoców znajduje się olej oraz bogactwo witamin (z grupy B, witaminy C, E, F, K, P, kwas foliowy, prowitamina A i D), a także makro i mikroelementy (m.in. żelazo, bor, mangan). Lecznicze zastosowanie rokitnika ma długie tradycje. W starożytnej Grecji wodne wyciągi stosowano do leczenia chronicznych chorób żołądka, w schorzeniach wątroby, dróg oddechowych i w gośćcu. W medycynie indyjskiej i tybetańskiej owoce oraz liście rokitnika stosowane są w mieszankach leczących choroby przewodu pokarmowego, zapalenie płuc oraz w przypadku krwotoków. W medycynie współczesnej wykorzystuje się olej rokitnikowy, który goi oparzenia, odleżyny, odmrożenia, leczy stany zapalne narządów rodnych oraz uszkodzenia i choroby skóry. W profilaktyce i leczeniu infekcji bakteryjnych oraz wirusowych, stanów zapalnych i osłabieniu odporności stosuje się przetwory z owoców rokitnika. Dżemy, soki i przeciery są dobrym źródłem witamin, a zwłaszcza witaminy C, która podczas gotowania nie ulega rozkładowi, gdyż rokitnik nie posiada askorbinazy – enzymu rozkładającego tę witaminę. 

Odwar
Łyżkę świeżych owoców zalewamy szklanką wody, doprowadzamy do wrzenia i trzymamy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez 20-30 minut. Pijemy po pół szklanki 2 razy dziennie dosładzając miodem.

Odwar z owoców leczy choroby żołądka, z liści – gościec i podagrę,  a  sok z owoców nadciśnienie, choroby wirusowe, bakteryjne oraz wzmacnia organizm. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz