sobota, 23 maja 2015

Podbiał pospolity... lek wczesnej wiosny


Podbiał pospolity (Tussilago farfara) występuje na całej półkuli północnej. Rośnie na ugorach, skarpach, poboczach dróg, polnych miedzach oraz na brzegach wód i obrzeżach lasów. Od dawna znany jest jako doskonały lek na kaszel. Starożytni lekarze – Hipokrates, Galen czy Pliniusz – zalecali go na suchy kaszel i kłopoty z oddychaniem. W średniowieczu podbiał stosowano do leczenia chorób wątroby. Surowcem zielarskim są kwiaty i  liście. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku przeziębień przebiegających z wysoką gorączką, w nieżytach górnych dróg oddechowych i anginie, przy zapaleniu krtani, chrypce, uporczywym suchym kaszlu oraz w astmie. Podbiał zawiera flawonoidy, śluzy, garbniki, karoteny, gorycze i olejki eteryczne oraz sole mineralne (cynk, potas, mangan, wapń, żelazo, siarkę). Działa jako środek wykrztuśny (przede wszystkim kwiaty), przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, osłaniający drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Zewnętrznie wyciągi z podbiału stosuje się do przemywania i okładów w przypadku oparzeń słonecznych, wyprysków skórnych, przy zapaleniu żył oraz do pielęgnacji cery tłustej.

Odwar z kwiatów
Łyżeczkę kwiatów zalewamy szklanką wody, gotujemy na wolnym ogniu 3 minuty i odstawiamy na 15 minut. Gotowy odwar pijemy gdy jest jeszcze ciepły.

Syrop z kwiatów podbiału
100 kwiatów zalewamy 5 szklankami wody, dodajemy pokrojoną w plastry cytrynę, odstawiamy na 2 godziny i gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Roztwór odstawiamy na 24 godziny, a następnie dodajemy 75 dag cukru i gotujemy przez 4-5 godzin. Gorący syrop przelewamy do słoiczków.
W trakcie gotowania możemy dodać do niego mocny napar z tymianku, który wzmocni działanie podbiału. Zażywamy 1 łyżkę 3 razy dziennie. Syrop jest doskonałym lekiem na kaszel i zapalenie oskrzeli.

Nalewka z kwiatów podbiału
30 kwiatów zalewamy 0,5 l 70 % wódki zrobionej ze spirytusu i odstawiamy w ciepłe miejsce na 6 tygodni. Następnie filtrujemy, dodajemy syrop przygotowany z 1 szklanki wody oraz 25 dag cukru i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę filtrujemy i przelewamy do butelek.
Nalewka jest skuteczna w przypadku wysokiej gorączki. Pijemy po łyżce kilka razy dziennie.

Leczenie podbiałem nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Nie należy stosować go w czasie ciąży i karmienia.




2 komentarze:

  1. Super i bardzo ciekawy post, jak zawsze oczywiście :) Warto dodać bardzo ważną uwagę, iż nie powinni stosować podbiału pospolitego dzieci do 12 r. życia. Nie wolno stosować dłużej niż 4 tyg., gdyż podbiał pospolity zawiera alkaloid o nazwie senkirkina, gdzie nadmiar tego alkaloidu może spowodować uszkodzenie wątroby - cecha hepatotoksyczne, podobnie co paracetamol czy też aflatoksyny.
    Z jednej strony zioła mogą być pomocne, ale jeżeli przesadzamy z leczeniem ziołami, to może mieć zły wpływ na nasze zdrowie.
    Pozdrawiam !
    Patryk - blog Świat Gastronomii

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz. Oczywiście z ziołami nie można przesadzać. Są pomocne, ale niektóre z nich mają swoje ilościowe ograniczenia do stosowania, więc należy trzymać się odpowiedniej dawki, żeby ziółka mogły pomóc, a nie zaszkodzić. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń