niedziela, 21 czerwca 2015

Arcydzięgiel litwor... nie tylko na dolegliwości trawienne


Arcydzięgiel litwor (Archangelica officinalis) w stanie naturalnym występuje w górzystych i wilgotnych terenach Europy i Azji. W Polsce rośnie w Sudetach i Karpatach. Surowcem zielarskim jest korzeń. W medycynie ludowej wykorzystuje się także liście, a w kuchni – owoce i ziele całej rośliny. W środowisku naturalnym arcydzięgiel litwor jest pod ochroną. Roślina zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, fitosterole, garbniki, związki kumarynowe i furanokumarynowe, cukry, żywice,  kwasy organiczne, skrobię i pektyny. Arcydzięgiel litwor ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy, posiada działanie wiatropędne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne przeciwgrzybiczne, uspokajające, rozkurczowe, moczopędne oraz rozgrzewające, a przede wszystkim poprawia pracę wątroby. 
Stosowany jest przy wzdęciach, braku łaknienia, stanach skurczowych żołądka i dróg żółciowych, niewydolności wątroby, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, a także przy zaburzeniach przemiany materii. Surowce tej rośliny wpływają na przyśpieszenie wydalania toksycznych oraz zbędnych produktów przemiany materii. Ważnym zastosowaniem arcydzięgla litworu jest także wzmocnienie organizmu przy ogólnym spadku odporności i przeziębieniu. Wykorzystuje się go również w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz w schorzeniach skórnych. Olejek arcydzięglowy z uwagi na swoje właściwości grzybo- i bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, używany jest do nacierania i w postaci okładów przy schorzeniach skórnych oraz nerwobólach. Zamiast niego możemy stosować miejscowo spirytus arcydzięglowy. Uspokajające działanie tej rośliny ma zastosowanie w łagodzeniu trudności z zasypianiem oraz w stanach zwiększonego napięcia nerwowego. 

Uwaga! Wyciągi z arcydzięgla litworu mogą powodować przekrwienie, obrzęki, a także powstanie pęcherzy nawet po kilkuminutowym pobycie na słońcu. Arcydzięgiel znalazł zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości na tle nerwowym.  Stosujemy go w postaci nalewki, ale także w formie olejku, np. dodając kilka kropli do kąpieli. 


Napar
Łyżeczkę rozdrobnionych korzeni zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 15 minut. Napar pijemy po 1/4 - 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie – przed posiłkiem (by wspomóc trawienie) lub po posiłku (jako środek wiatropędny). Natomiast napar spożyty przed snem uspokaja i ułatwia zasypianie.

5 komentarzy:

  1. Fajny wpis :) Łodygi (skośne) tej rośliny można smażyć w cukrze, dlatego też wykorzystywana jest ta roślina jako ozdoba do ciast w cukiernictwie. Ta roślina również nadaje się na konfitury. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za informacje. Co prawda wiem o tym, że można wykorzystywać arcydzięgiel w kuchni, ale staram się skupiać na leczniczych właściwościach "ziółek". Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie pomylić tą roślinę z Barszczem Sosnowskiego, bo ta roślina może sprawić nam niezłą niespodziankę na skórze :D Pozdrawiam !

      Usuń
  3. To prawda. Moim zdaniem powinno się mieć zasadę: zbieram tylko to, co naprawdę znam! Przy wątpliwościach, nawet najmniejszych, nie powinno się zbierać ani ziół ani grzybów... itd. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń