czwartek, 4 czerwca 2015

Bylica piołun... gorzkie i skuteczne ziele


Bylica piołun (Artemisia absinthium) jest rośliną szeroko rozpowszechnioną na półkuli północnej. Występuje na terenie Europy, Azji oraz Północnej Afryki. Piołun rośnie przy drogach, zabudowaniach, na nieużytkach i pastwiskach oraz leśnych polanach. Był rośliną cenioną w starożytnym Egipcie oraz Grecji i Rzymie. Wspomniano o nim między innymi w papirusie Ebersa z około 1550 roku p.n.e. Ówcześni lekarze zalecali to ziele na poprawę trawienia, przeciw wzdęciom oraz jako lek moczopędny i żółciopędny. Podobne zastosowanie znalazł w medycynie śreniowiecznej. Miał również pozamedyczne zastosowanie. Sok z piołunu dodawano do atramentu, aby chronić rękopiśmienne księgi przed myszami, a ziele powieszone w szafie odstraszało nie tylko mole, ale i inne insekty. W średniowieczu piołun był czasem wykorzystywany do aromatyzowania miodów pitnych i piwa. Surowcem leczniczym są liście i ziele. Liście zawierają absyntynę, anabsyntynę oraz olejek zawierający głównie tujon. Piołun stosujemy w leczeniu przewlekłych nieżytów żołądka, chorób wątroby i woreczka żółciowego, niewydolności trzustki i niestrawności. Napary z tego ziółka stosowane wewnętrznie i zewnętrznie są skutecznym lekiem na robaczycę, wszawicę, świerzb i owsiki.

Piołun przechowujemy z dala od innych ziół, ponieważ przenikają jego zapachem.

Uwaga! Piołun w dużych dawkach stosowany przez 4 tygodnie powoduje objawy zatrucia, np. wymioty, bóle głowy, skurcze żołądka... Nie wolno stosować go w okresie ciąży i karmienia piersią oraz przez chorych, którzy cierpią na krwawienia z żołądka lub jelit.

Napar
Łyżeczkę ziela piołunu zalewamy szklaną wrzącej wody i parzymy pod przykryciem 15 minut. Pijemy w razie konieczności łyżkę płynu co 2 godziny. Napar jest bardzo gorzki.

Nalewka z piołunu
Ulistnioną uciętą gałązkę z młodego piołunu wkładamy do butelki z 50% wódką zrobioną ze spirytusu i odstawiamy w ciepłe miejsce na 7 dni. Po tym czasie ziele usuwamy z butelki i... nalewka jest gotowa do użycia. Pijemy łyżkę nalewki raz dziennie.

Naparem z piołunu można również czyścić ręce oraz odzież ze smarów i olejów.

3 komentarze:

  1. Fajny i ciekawy wpis :) O tym, że stosowano do atramentów to nie wiedziałem, wiem, że Piołun używa dodaje się do herbaty.
    Pozdrawiam serdeczne i zapraszam do mojego bloga na nowe i dość ciekawe wpisy :)
    Patryk - Blog Świat Gastronomii

    OdpowiedzUsuń
  2. Dawniej produkowano słynny absynt... Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to prawda :) Alkohol ten zawiera w sobie tujon, który nadmiar tego związku jest niebezpieczny, dlatego też w UE nie jest zakazany, o ile nie przekracza 10 mg/l w alkoholu.
      Również Pozdrawiam.

      Usuń