niedziela, 9 sierpnia 2015

Kocanka piaskowa... ukojenie dla wątroby


Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) rośnie w większości krajów Europy oraz w zachodniej części Syberii. W Polsce jest rośliną pospolitą. Rośnie zazwyczaj na piaszczystych glebach, nieużytkach, przy drogach i na pastwiskach. Jako ziele lecznicze znana była już w średniowieczu. Używano jej do zwalczania chorób pasożytniczych oraz jako skuteczny preparat na mole. W lecznictwie ludowym stosowano to ziółko w chorobach reumatycznych oraz jako środek moczopędny i żółciopędny. We Francji kocanka była popularnym lekiem na kaszel i katar. Surowcem zielarskim są kwiatostany zawierające flawonoidy, fitosterole, trójterpeny, kwasy organiczne, garbniki, glukozydy, karotenoidy i olejek eteryczny. Kocankę stosuje się w schorzeniach wątroby, szczególnie w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, w leczeniu kamicy żółciowej, w zaburzeniach trawiennych oraz przy reumatyzmie i artretyzmie. Napar z ziela działa słabiej niż odwar. Najskuteczniejsza jest nalewka, gdyż flawonoidy lepiej rozpuszczają się w alkoholu. 


Odwar:
2-3 łyżki kwiatostanów kocanki zalewamy 2 szklankami letniej przegotowanej wody i ogrzewamy bez gotowania przez pół godziny. Pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

Nalewka:
1 porcję kocanki zalewamy 5 porcjami 70% spirytusu, moczymy przez okres od 7 do 14 dni pamiętając, by codziennie potrząsnąć ziołami zalanymi alkoholem. Po tym czasie nalewkę filtrujemy. Pijemy łyżeczkę nalewki rozpuszczoną w 25-30 ml wody.


4 komentarze:

  1. Kocanka ma dużo właściwości, ale nie można jej zbierać bez zezwolenia, gdyż jest pod ochroną :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mojego bloga na nowe wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za przypomnienie. Faktycznie kocanka jest pod częściową ochronę. Przynajmniej jeszcze niedawno tak było. Pozdrawiam i na pewno odwiedzę nowe wpisy na Pana blogu.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co to za spam reklamowy? Jedną metodą na walkę z nadwagą jest odpowiednia dieta i ćwiczenia, a nie 101 metod, które nic nie dają bez podstawowej i zbilansowanej diety i aktywnością fizyczną.

      Usuń