sobota, 26 grudnia 2015

Fasola zwyczajna... lecznicze strąki


Fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris) pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Na obszarze dzisiejszego Meksyku i Peru była uprawiana przed tysiącami lat. Do Europy dotarła po wyprawach Krzysztofa Kolumba. Jej lecznicze właściwości wykorzystywano od dawna. Surowcem zielarskim są dojrzałe strąki (owocnie) oraz kwiaty. Strąki fasoli zawierają m.in. argininę, asparaginę, skrobię, sole mineralne i witaminę C. Działają moczopędnie, a ponadto obniżają poziom cukru we krwi. Zaleca się stosowanie ich w cukrzycy, chorobach nerek i pęcherza moczowego. W lecznictwie znajdują zastosowanie również ususzone i zmielone na mąkę nasiona fasoli, które wykorzystuje się do leczenia egzem, ran, oparzeń i odmrożeń. 

Napar
2 łyżki rozdrobnionej owocni fasoli zalewamy szklanką chłodnej, przegotowanej wody i pozostawiamy na kilka godzin. Następnie zagotowujemy i odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia na 30 minut. Pijemy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) po 1 szklance.

Odwar
2 łyżki rozdrobnionej owocni fasoli zalewamy szklanką ciepłej, przegotowanej wody i pozostawiamy na 4 godziny. Następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem przez 2-3 minuty i pozostawiamy do zaparzenia na 15 minut. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami.

Wywar
1 łyżkę rozdrobnionego suszu zalewamy szklaną wrzątku i gotujemy pod przykryciem przez 5-7 minut. Pijemy 3 razy dziennie po 1 szklance.

3 komentarze:

  1. Fajny post na temat fasoli. Fasola również cechuje się dużą zawartością witamin z grupy B, co zostało pominięte w tym wpisie ;) Co do witaminy C, fasola zawiera jej ok. 22 mg w 100 g fasoli. Fasola również jest doskonałym źródłem białka, gdzie spożywając fasolę, dostarczamy ok. 25-30 % białka. Fasola i inne rośliny strączkowe są bardzo zdrowe, dlatego też warto je włączać do naszej diety, przynajmniej ok. 10-15 g roślin strączkowych wg opracowanych norm dziennych racji pokarmowych przez IŻŻ. Powinniśmy zjadać przynajmniej 1-3 x w tyg. Niestety, mało ludzie jedzą roślin strączkowych :( Najważniejsze jest to, że fasola również zawiera błonnik pokarmowy, dlatego też błonnik reguluje poziom cukru we krwi, co potwierdzam jako żywieniowiec, iż fasola idealnie nadaje się w diecie dla cukrzyków ;) Zachęcam do tego, by często pisać dużo wpisów na temat pozytywnych właściwościach warzyw i owoców, bo one są na 1 miejscu, jako najzdrowsze produkty spożywcze ;) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz. W tym poście przede wszystkim chodziło mi o lecznicze właściwości naowocni. Jednakże to uzupełnienie o właściwościach ziaren fasoli jest bardzo ciekawe. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Fasola pasuje do większości dań, warto czasami dodać trochę warzyw do swojej diety

    OdpowiedzUsuń