poniedziałek, 17 listopada 2014

Chaber bławatek... ulga nie tylko dla oczu


Chaber bławatek (Centaurea cyanus) rośnie w Europie i Azji. Surowcem zielarskim są kwiaty. Chaber bławatek znany był już w starożytnym Egipcie. W średniowieczu leczono nim choroby dziąseł, wrzody, rany i stany zapalne wątroby. 
Obecnie kwiaty wykorzystywane są do leczenia stanów zapalnych nerek i dróg moczowych. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości chabra wykorzystywane są również w niektórych chorobach oczu, np. zmęczonych pracą przy komputerze, przy zapaleniu powiek i spojówek. 

Napar z bławatka:
Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Pijemy po pół szklanki naparu 2 razy dziennie w przypadku chorób zapalnych nerek i dróg moczowych. Tak przygotowanym płynem możemy też przemywać lub okładać oczy. Jeżeli do parzenia dodamy łyżeczkę suszonego świetlika to dodatkowo wzmocnimy lecznicze działanie naparu. 

Nalewka:  
Do słoja wrzucamy 5 łyżek świeżych płatków chabra bławatka, zalewamy 0,5 l 40% wódki zrobionej ze spirytusu i szczelnie zakręcamy. Odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce. Po tym czasie nalewkę filtrujemy. Pijemy po łyżce płynu 3 razy dziennie. 

Nalewka działa przeciwzapalnie, moczopędnie i przeciwalergicznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz