niedziela, 23 listopada 2014

Nagietek lekarski... ceniony w medycynie "od zawsze"


Nagietek lekarski (Calendula officinalis) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale uprawiany jest w wielu miejscach na świecie. W celach leczniczych był wykorzystywany już w starożytności. Wspominają go zarówno lekarze greccy, jak i rzymscy. Również w średniowiecznej medycynie klasztornej znalazł zastosowanie. Nagietek lekarski ma wręcz uniwersalne zastosowanie. Posiada właściwości hamujące rozwój nowotworów, wzmacnia siły obronne organizmu oraz jest doskonałym środkiem profilaktycznym w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu operacyjnym nowotworu lub przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Ma również właściwości gojące i zabliźniające wszelkie rany, nawet odleżynowe. Nagietek wzmacnia serce i uspokaja jego kołatanie, spowalnia tętno, obniża ciśnienie, reguluje gospodarkę hormonalną, wzmacnia wątrobę, leczy dolegliwości dróg żółciowych, żołądka, śledziony, jelit i podbrzusza. Kwiat nagietka stosowany w formie irygacji leczy nadżerkę macicy oraz stany zapalne dróg rodnych, spowodowane np. rzęsistkiem. Maść z tego ziela pomaga na wrzodziejące zapalenie żylaków, egzemy i grzybice, ponieważ ma działanie zbliżone do penicyliny. 

Napar z kwiatów nagietka
Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody. Odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Pijemy po pół szklanki 2 razy dziennie.

Nalewka nagietkowa
Szklankę świeżych płatków nagietka wkładamy do słoja i zalewamy 0,5 l 50% wódki zrobionej ze spirytusu. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10 dni. Po tym czasie roztwór filtrujemy przez gazę, odciskamy kwiaty i przelewamy do butelek. Pijemy łyżeczkę nalewki 2 razy dziennie w przypadku powiększonych węzłów chłonnych, zapalenia gardła i migdałków, trądziku młodzieńczego i egzemy.  

Maść nagietkowa
Do 250 g smalcu wieprzowego, który rozpuszczamy w garnku wstawionym do innego garnka z wodą, dodajemy pół szklanki suszonych lub świeżych płatków nagietka lekarskiego i mieszamy drewnianą łyżką. Gotujemy w kąpieli wodnej na małym ogniu przez 2 godziny i odstawiamy do wystygnięcia. Następnego dnia czynność tę powtarzamy. Przecedzamy przez gazę, a płatki wyciskamy. Gotową maść przelewamy do wyparzonych słoiczków i odstawiamy do wystygnięcia. Maścią smarujemy skaleczenia, rany, odmrożenia, odleżyny, wrzodziejące żylaki i opryszczkę. Możemy również smarować miejsca intymne w przypadku zapaleń i krwawiących hemoroidów.

Odwar z kwiatów nagietka na zaburzenia hormonalne

Łyżkę suszonych płatków nagietka wkładamy do garnka, zalewamy szklaną ciepłej wody i ogrzewamy przez 5 minut. Ciepły odwar wraz z płatkami pijemy codziennie rano, nie dłużej niż przez 3 tygodnie. Później robimy tygodniową przerwę. Następnie pijemy przez 2 tygodnie i znów robimy tygodniową przerwę, po której kontynuujemy jeszcze kurację prze tydzień. Leczenie nagietkiem możemy stosować raz na pół roku. Odwar nie tylko reguluje gospodarkę hormonalną, ale również poprawia wygląd skóry, wzmacnia włosy i paznokcie. 

Jeżeli przygotowujemy odwar z 4 łyżek kwiatów, to możemy użyć go do kompresów i przemywania w oparzeniach i chorobach oczu, np. przy jęczmieniu, zapaleniu spojówek czy powiek oraz do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz