sobota, 14 marca 2015

Oman wielki... skuteczne lekarstwo na drogi oddechowe



Oman wielki (Inula helenium) jest rośliną wieloletnią pochodzącą z obszaru południowo-środkowej Europy oraz Azji. W Polsce rośnie na wilgotnych łąkach. Właściwości lecznicze omanu znane są od starożytności. Grecy i Rzymianie stosowali to zioło na przeziębienia, a także na kłopoty z niestrawnością. W okresie średniowiecza wytwarzano z niego lecznicze wino, zwane później winem św. Pawła. W wieku XIX z korzenia przygotowywano krople na kaszel i pastylki na astmę. Oman wielki zawiera inulinę, fitosterole, sole mineralne oraz olejek eteryczny z heleniną. Działanie lecznicze omanu zależy od heleniny – substancji rozpuszczającej się w alkoholu    toteż napary wodne z omanu są mniej skuteczne niż wyciągi alkoholowe. Helenina ma właściwości bakterio-, grzybo- i robakobójcze. 


Surowcem leczniczym są korzenie i kwiaty. Oman wielki stosowany jest w chorobach układu oddechowego, m.in. zapaleniach oskrzeli i astmie. W połączeniu z innymi ziołami stosujemy go w leczeniu grypy oraz zapaleniach migdałków. Oman wielki posiada właściwości pobudzania ruchów rzęsek w drogach oddechowych i dzięki temu pomaga w usuwaniu zalegającego śluzu. Jest ziołem, które można bezpiecznie stosować u dzieci oraz u ludzi starszych. Oman posiada również właściwości zmniejszające napięcie mięśni gładkich. W lecznictwie naturalnym stosuje się go w zapaleniu nerek i dróg moczowych. Zewnętrznie używany jest w fomie płukanek w stanach zapalnych dziąseł, gardła oraz jamy ustnej. 

Napar przeciwko kaszlowi
Łyżeczkę zmielonego korzenia omanu wymieszać z ½ łyżeczki tymianku i ¼ łyżeczki mielonego korzenia pierwiosnka lekarskiego. Mieszankę zalewamy ½ szklanki wrzącej wody i odstawiamy na 10 minut.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz